راهنمای چاپ کتاب

این وبلاگ به راهنمایی نویسندگان برای چاپ کتاب می پردازد

جلد کتاب

طرح جلد
ای عزیز!
بدان و ،آگاه باش که برای طرح روی جلد، عموما دو حالت کلی وجود دارد:

اگر ناشر شما یک ناشر معتبر است و کتابت در زمره یک سری از کتابهای یک ناشر است، مثلا سری آموزشهایicdl در اون صورت طرح جاد نیز به صورت یک شکل برای یک سری کتبها خواهد بود. مثل آموزشهایicdl مجتمع فنی تهران

و حالت دیگر آن است که یک انتشاراتی مانند انتشارات "زبل خان" و یا انتشارات شنگول و منگول و یا حبه انگور و از این دست، آنگاه باید کاملا آگاه باشی و بدانی که طرح جلد مناسب خیلی مهم است

چرا؟

ای برادر!آنگونه که خود نیک دانی، در این روزگاران دوشیزگان بی شوهر بالای 30 مدرک گرفته از دانشگاه آزاد و امثالهم،که به دنبال شوهر میگردند خود را بزک میکنند و عکسها در سایتها می نهند و در کمین شوهر هستند..

کتاب شما ، ازیرا که با یک نشار غیر معتبر چاپ شده نیز چنین است، پندار که در یک کتابفروشی بین آن همه ناشر معتبر و گردن کلفت، کتاب شما باید چگونه خود را نشان دهد؟آیا غیر از این است که باید طرح جلد آن طوری باشد که دیگران را چون دوشیزه ای که خواستگار را خام میکند بر خود جذب کند؟

این نکته از آن گفتم تا بدانی و عمل کنی....

دگر بار تاکید می کنم که ناشر در پیتی ماییه نکبت است و کاستی...حکایت:

شبی به بهزاد تلفن کردی و به او گفتی که برای طرح جلد ، کتابی را از روی اینترنیت انتخاب کردم، او گفت که با گرافیستی کار می کند که به اینترنت وصل نمی گردد از ترس ویروس!!( جل الخالق!)

بوی گفتی که ای بهزاد ! شماره این گرافیست را بده
گفت 
نمی شود
گفتم ایمیل بده
گفت 
نمی شود

این از نتایج نکبت بار کار با ناشر در پیتی است!

دیگر کارها برای فروش بهتر همانا ارتباط خوب با خوانندگان است، ایجاد وبلاگی و یا سایتی و ......

برای پخش فروش بهتر ، ارسال رایگان کتاب به کتابخانه ها و..... مفید است.


بسیار خوب شما الان مجوز را گرفته اید و خوشحال هستید که را انجام داده اید و می خواهید هر چه زودتر کار چاپ را انجام بدهید. صحفه بندی و طرح جلد را نیز انجام داده اید. در مورد هر دوی اینها در قسمتهای قبلی توضیح داده ام.


1- به جایی بروید که با دستگاههای زیراکس آخرین مدل که بسیار عالی نگهداری شده باشند پرینت رنگی روی مقوای 250 گرم به شما بدهند. از جلد پرینت بگیرید. 3 پرینت در اینجا کافی است. البته در اصل یکی هم کافی است، 3 تا برای اطمینان بیشتر است. مثل لاستیک زاپاس!

چرا تاکید می کنید زیراکس؟! چون این دستگاهها کیفیت بسیار عالی در مقایسه در با سایر داستگاهها دارند، اگر شما بعدا بخواهید در شمارگان بالاتر کار کنید، آن نمونه که تهیه کرده اید می توانید به چاپخانه نشان بدهید و از او بخواهد عین همان را چاپ کنید ، البته عین همان که غیر ممکن است، ولی می توان چیزی چاپ کرد که بسیار شبیه آن باشد.

در اینجا صرفا نوع ماشین زیراکس مهم نیست، بلکه نگهداری و طرز استفاده صحیح نیز مهم است، دقت کنید که نباید در اینجا خساست به خرج دهید و هر چقدر لازم است هزینه کنید، این شروع کار شماست و باید دقیق باشد. به بهترین جا بروید.


2- یک سلفون روی جلد بکشید، در مورد این که این کار کجا انجام دهید،د در همان جا که چاپ می کنید احتمالا شما را راهنمایی می کنند، در شهرهای مختلف جاهاهی هست که این کار را بکنند!

چرا این کار ضرورت دارد؟

چون آنچه که شما بعد از پرینت می بینید، در واقع آن نیست که در چاپ نهایی میبینید، جلدی که از پشت سلفون می بینید با جلد بدون سلفون فرق دارد. سلفون مات یک جلوه می دهد، سلفون براق جلوه ای دیگر، اگر شما یک طرح جلد تمیز و بی نقص می خواهید باید همه چیز را قبل از چاپ چک کنید.


3- صحافی:

اگر شما طرح جلد را خودتان طراحی کرده اید ، و یا جایی که طرح جلد را طراحی کرده اند غیر از جایی است که صحافی انجام می شود شما وظیفه دارید که موقع صحافی در محل حضور داشته و روی کار صحافی نظارت کنید.
دلیل آن این است که بعضی صحافی کارها آنقدر نادان هستند که نمی توانند تشخیص دهند کدام قسمت جلد نباید برش بخورد!! و یا زورشان می آید که وقت کافی بگذارند و خط تا روی عطف جلد را درست تنظیم کنند! یک طرح جلد افتضاح واقعا می تواند در فروش کتاب تاثیر بدی بگذارد.

یک برش غلط و احمقانه، می تواند تمام کارهایی که شما کرده اید را بر باد دهد. یک نکته ای در مورد چاپ کتا وجود دارد که شما باید به عنوان نویسنده به ذهن بسپارید:

شما نویسنده کتاب هستید، اگر شما نویسنده ای هستید که شب و روز تحقیق کرده اید و زحمت کشیده اید، و انگیزه شما صرفا عشق به نوشتن بوده، و نه انگیز های مادی، باید بدانید که بین شما و چاپخانه، بین شما و ناشر، بین شما و کتابفروش یک فرق بزرگ وجود دارد:

شما یک نویسنده هستید، با عشق و برای رضایت قلبی خود کار کرده اید، انگیزه اصلی شما پول نیست
آنها یک مشت بازاری هستند و به چک و پروردن اسکناس فکر می کنند، می خواهند بیشترین سود را ببرند
به همین خاطر، آنها آن وقت و انرژی که شما صرف کار خود کرده اید، برای کار شما نخواهند گذاشت، چون آنها می خواهند سود ببرند!و وقت بیشتر روی کار شما صرفه اقتصادی ندارد. آنها می خواهند فقط یک کاری را انجام بدهند که بگویند کاری انجام شد!! حال اینکه طبق اصول بوده یا نبوده ویا ...

راه حل چیست؟

از کار کردن با چاپخانه هایی که قیمت ارزانی پیشنهاد می دهند، اما حتی شعور حرف زدن و یا حتی یک سلام و احوالپرسی ساده هم ندارند، پرهیز کنید. سعی کنید با چاپخانه هایی کار کنید که برای انتشارت معتبر کار می کنند، چاپ کتاب، با چاپ کارت ویزیت آرایشگاه خانم آفتاب پرست که هر روز چون بوزینگان ادای هنرپیشه های ماهواره را در می آورد و خودش را به شکلهای گوناگون در می آورد که جل توجه کند تا شاید عقده های روانی خویش را التیام بخشد و یا چاپ آگهی چلوکبابی اصغر قاچاقچی که بعد از مرگش به خاطر زندگی شرافتمندانه اش!! در منزل شب جمعه دعای کمیل برگزار می کند!! و یا آگهی ترحیم ننه قمر خاله زنک که تمام عمرش را صرف فضولی زیادی و جاسوسی از خانه مردم کرده و به همراه شوهر به ظاهر مذهبی و یا روشنفکرش، آق گراز فضولباش منقل دوست شرابخور!،مرتب به هر دختر و پسر بدبختی تهمتهای ناروا زده، چون خودش در جوانی آدم کثیفی بوده و در مورد دیگران نیز همان فکرها را می کند، این حرفها را می زند بلکه در اجتماعات خاله زنکی جلب توجه کند و دیگران به حرفش گوش دهند و ناگهان بک شبه همچین آدمی، مرحومه مغفوره جنت مکان نیکوکار می شود که زمینه ازدواج دهها زوج جوان را!! فراهم کرده است! و برایش یک اگهی ختمی چاپ می کنند و حرمی در پشت عکسش می گذارند، گویی که اکون در بهترین مکان بهشت با دوستان خدا همنشین است!! 


حضرت حافظ فرمایند:

می خور که شیخ و زاهد و مفتی و محتسب 
چون نیک بنگری همه تزویر می کنند

چاپ کتاب شما، با کارهای چاپی این گونه افراد فرق می کند!

اگر با این افراد کار کردید، فردا که کار خراب تحویل گرفتید، به کجا می خواهید شکایت کنید؟ چقدر امکان دارد به شما رسیدگی شود؟این افراد کلاش باید با همان چاپخانه ها کار کنند و این چاپخانه ها هم برای همانها باید کار کنند. شما باید به عنوان یک نویسنده، برای خود و کتابی که عمری برایش زحمت کشیده اید، ارزش قایل شوید و کار به دست کسانی که لیاقت کار کردن با شما را دارند بدهید! این ارزش واقعی قلم و نویسندگی است! این شما هستید که باید از شانیت کتابتان مراقبت و نگهبانی کنید!

پول اضافه ندهید، نرخ کاغذ و سایر اقلام را بدانید، سبک و سنگین کنید و بهترین را انتخاب کنید و به خدای مهربان که در هر حال مراقب بندگان راستگویش هست توکل کنید!


بعد از اینکه از همه لحاظ مطمئن شدید، اگر از بازار فروش کتاب خودتان مطمئن نیستید، راه حل این هست که به تعاد بسیار کمی چاپ کنید. مثلا 100 و یا حتی کمتر. 

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که خود شما باید، به ویژه در مرحله برش و صحافی، که تخصص خاصی هم ندارد، نظارت کنید. همچنین اگر قدری وقت بگذارید و در مورد چاپ اطلاعات داشته باشید و بر روی کلیه مراحل نظارت کنید، بسیار بهتر است. از خرید کاغذ گرفته تا سایر موراد. اما اگر تخصص کافی ندارید، جدا از دخالت بیمورد پرهیز کنید چون ممکن است کار را خراب کنید و مسولیت آن متوجه شخص شماست.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ساعت 11:36  توسط نویسنده  |